25.02.2020

Захист постраждалих, попередження нових випадків насильства у сім’ї

Урядом створюються необхідні умови для захисту постраждалих, попередження нових випадків насильства, притягнення кривдників до відповідальності, а також розбудови скоординованих політик на усіх рівнях. Про це заступник Міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Сергій Ніжинський заявив під час міжнародного форуму, присвяченого подоланню домашнього та ґендерно зумовленого насильства.
Сергій Ніжинський повідомив, що вперше у 2020 році запрацювала державна гаряча лінія для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей. Працює єдиний короткий номер Національного Контактного центру з питань протидії торгівлі людьми та запобігання домашньому насильству 1547.

«Особисто для мене є неприйнятним той факт, що суспільство, яке зорієнтоване на високі загальнолюдські цінності, водночас може бути терпимим до проявів насильства та жорстокого поводження з дітьми, зневажати інтереси постраждалих осіб, замовчувати проблему, оскільки це має тяжкі соціальні наслідки, а головне – насильство знову породжує ту ж саму жорстокість», - зауважив заступник Міністра.

За його словами, сьогодні існують суттєві виклики, такі як відсутність інфраструктури в окремих сільських або районних адміністративно-територіальних одиницях, що в свою чергу впливає на можливість отримати адресні та доступні послуги для осіб, в тому числі дітей, які проживають у цих місцевостях.

Кількість звернень з приводу вчинення домашнього насильства у 2019 році становить 130 514, що на 15% більше порівняно з аналогічним періодом 2018 року – це свідчить про позитивну тенденцію розуміння жінками, чоловіками та дітьми факту порушення їхніх прав, зростання рівня довіри до органів державної влади.

Станом на 1 січня 2020 року надання соціальних послуг, в тому числі тимчасового притулку особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема внаслідок учинення стосовно них домашнього насильства та насильства за ознакою статі, забезпечують: 21 центр соціально-психологічної допомоги; 23 притулки або відділення для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі; 339 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та / або насильства за ознакою статі; 7 центрів медико-соціальної реабілітації постраждалих осіб; 13 центрів денного перебування постраждалих осіб.

Для надання якісного комплексу соціальних послуг постраждалим особам, цього недостатньо, а тому у 2020 році одним з пріоритетів діяльності Мінсоцполітики буде розширення мережі спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб та якісне надання соціальних послуг населенню, - наголосив Сергій Ніжинський.

 

Міністр соціальної політики Юлія Соколовська, виступаючи на Міжнародному форумі UNFPA „Україна на шляху до подолання домашнього та гендерно зумовленого насильства”, привернула увагу до масштабу проблеми домашнього насильства в Україні.

Очільниця міністерства навела статистичні дані: кожна 5 жінка в Україні стикалася з тією чи іншою формою насильства, страждають від цього і чоловіки. Втім, 90% постраждалих від насильства – саме жінки.

Протягом 2019 року зафіксовано понад 130 тис звернень громадян з приводу домашнього насильства, що на 15 % більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, з них 88 % - від жінок, 10 % - від чоловіків. Від дітей надійшло 1055 звернень.

„Формування “нульової толерантності” до насильства та готовності протидіяти його проявам – один із ключових пріоритетів Мінсоцполітики”, - наголосила Юлія Соколовська.

 

Довідково
Надання соціальних послуг, у тому числі тимчасового притулку особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема внаслідок учинення стосовно них домашнього насильства та насильства за ознакою статі, забезпечують:
21 центр соціально-психологічної допомоги;
23 притулки або відділення для осіб, які постраждали від домашнього насильства та / або насильства за ознакою статі;
339 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та / або насильства за ознакою статі;
12 центрів медико-соціальної реабілітації постраждалих осіб;
12 центрів денного перебування постраждалих осіб;
142 „гарячі лінії”.