16.05.2017

Щодо профілактики протидії торгівлі людьми

Торгівля людьми залишається актуальною проблемою для України. Сучасні форми експлуатації людини та нові виклики, які переживає світ, створюють загрозу потрапляння в ситуацію торгівлі людьми практично всіх соціальних групп населення.

Одними з найбільш вразливих груп населення, які можуть стати жертвами торгівлі людьми, є люди, які виїжджають за кордон для працевлаштування, діти-сироти/діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які не мають умов виховання та навчання в сім'ї, діти з особливими потребами, які перебувають у відповідних інтернатних закладах, належних до сфери управління різних центральних органів виконавчої влади.

Яку інформацію слід поширювати для запобігання торгівлі людьми?

Насамперед слід інформувати, що жертвою торгівлі людьми може стати кожна людина в досить звичайних життєвих обставинах: досвідчені мігранти, чоловіки та жінки, молоді та старі тощо. Також варто наголошувати на тому, що втягують у відповідні ситуації переважно люди, яким довіряють (близькі люди, друзі, колеги та роботодавці тощо). Поки люди не усвідомлюють особисту загрозу торгівлі людьми, вони не враховуватимуть цей ризик у своїй поведінці.

Крім того, відповідно до виявлених пробілів в обізнаності населення рекомендується більше інформувати про:

-трудове рабство, жертвою якого можуть стати людина будь-якої статі та віку;

-торгівлю дітьми;

-внутрішню торгівлю людьми та обставини потрапляння у відповідні ситуації (зокрема, про небезпеку нелегального працевлаштування в різних сферах);

-необхідність мати при собі телефони організацій, що надають допомогу при потраплянні в ситуацію торгівлі людьми, як при закордонних поїздках, так і при поїздках в межах України;

-реальні випадки допомоги від МОМ та подібних організацій;

-рекомендацію при будь-яких поїздках залишати родичам чи друзям контактну інформацію, домовитись про час підтримання телефонного контакту та кодові слова, за якими вони б зрозуміли, що вам загрожує небезпека;

-рекомендацію працевлаштовуватися за кордоном тiльки через фiрми, що мають вiдповiдну ліцензію;

-рекомендацію при закордонних поїздках мати при собi кiлька копiй закордонного паспорту i одну копiю лишити родичам чи знайомим вдома.

Надання допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми.

Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводить протягом п’яти робочих днів оцінку потреб постраждалої особи, забезпечує надання особі необхідних послуг, зокрема юридичних, психологічних, медичних та медико-консультативних, а також сприяє реалізації прав постраждалої особи на отримання соціальних виплат, працевлаштування, повернення до країни походження тощо.

При здійсненні оцінки потреб враховується вік, стать, стан здоров'я, рівень освіти або досвід роботи осіб, які постраждали від торгівлі людьми.

Оцінка потреб постраждалої особи – іноземця або особи без громадянства та надання їй необхідних послуг здійснюється із залученням, у разі необхідності, перекладача, наявність якого забезпечує місцева держадміністрація.

Після встановлення статусу особі, яка постраждала від торгівлі людьми з урахуванням результатів проведеної оцінки потреб протягом десяти робочих днів центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді складає план реабілітації постраждалої особи.

Після встановлення статусу, особа, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на отримання одноразової матеріальної допомоги у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2012 р. № 660 „Про затвердження Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми”.

Торгівля людьми є найгострішою транснаціональною проблемою. Злочинна торгівля грубо порушує права людини на життя, гідність і безпеку, на справедливі та сприятливі умови праці, охорону здоров'я та рівність, тому необхідно вживати всіх можливих заходів задля її подолання.

 За додатковою інформацією можна звернутись до Арцизького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою :

Одеська обл., м. Арциз, вул. Соборна, б. 46 або за телефоном 04845 62092 .