Звіт відділу культури та туризму за Iпівріччя 2019 року

Звіт відділу культури та туризму Арцизької райдержадміністрації

за I півріччя 2019 року

Діяльність відділу культури та туризму Арцизької райдержадміністрації  у звітному періоді  була направлена на виконання державної політики у сфері культури.

Мережа закладів культури становила 54 одиниці, в тому числі 24 клубних заклади,  27 бібліотек, 1 музеї, 2 дитячі школи естетичного виховання.

 

  В галузі культури району  працюють 234 працівника. Аналіз статистичних даних щодо чисельності, складу та руху кадрів галузі культури Арцизького  району станом на 01.01.2019 року свідчить про наявність стабільних позитивних тенденцій: так, протягом останніх років залишається стабільною чисельність працівників, які мають повну вищу освіту;- серед осіб, які мають базову вищу освіту 55 одиниць,  мають освіту за фахом – 40 одиниць,  з кожним роком зменшується плинність кадрів Реалізацію державної політики галузі культури у звітному періоді здійснювали 163 працівників, які займають посади керівників і спеціалістів. В районі вирішено питання, пов’язане з ліквідацією неповної зайнятості працівників галузі культури, зокрема 133 фахівців галузі працюють на повну ставку,  29 спеціаліста галузі, що працюють на неповні посадові оклади (0,5, 0,25ст.), але їх завантаженість відповідає обсягу робіт.

Обсяг фінансування галузі культури з районного бюджету становив 7 042 854,95 тис. грн., що на 1 206 946,65 тис. грн. або 20,68 % більше у порівнянні з 2018 роком.

Здійснювалася реалізація районних Програм: «Культура Арцизщини на 2017-2019 роки», «Розвитку туризму в Арцизькому районі на 2017-2020 роки», районної комплексної програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки.

У звітному періоді  капітальні видатки склали 101 494,80  грн., в тому числі на:

 • капітальний ремонт Арт-галереї центральної районної бібліотеки .

Проведено за рахунок сільських субвенцій ремонти: метало пластикових дверей для дитячої художньої школи в с. Задунаївка (15500,00 грн.) поточний ремонт даху Новоіванівської філії централізованої бібліотечної системи (35520,00 грн.)

Придбано: книжки для Прямобалківської  філії ЦБС (5500,00грн.), ноутбук для районного будинку культури (15000,00 грн.), меблі для РБК ( 15000,00 грн.) та пило смок для РБК ( 3385,00 грн).

Придбано будматеріали для проведення поточних ремонтів шкіл ( 69 576,80 грн.).

З метою подальшого розвитку і популяризації професійного та аматорського мистецтва протягом першого півріччя  проведено близько 30 культурно-мистецьких заходів. Видатки на проведення централізованих масових заходів склали– 46 806,00 грн.

Серед заходів най масштабнішими були:  свято Масляної, районний фестиваль народного мистецтва «Віночок народних талантів», районний  огляд народної творчості, присвячений 74-ій річниці Перемоги у Другій Світовій війні «Святої Перемоги передзвони»; традиційні районні свята, огляди-конкурси у селищах району.

Здійснювався розвиток бібліотечної справи. На поповнення фондів районних бібліотек з районного  бюджету виділені кошти в сумі 33032,00 грн.,

Приділялася увага проектній діяльності. При Арцизькій центральній бібліотеці  Інтернет-центр. СОУП - самоорганізуючий освітній простір для підлітків та молоді, в якому проходять різноманітні інтерактивні заняття, воркшопи, тренінги, майстер-класи. EducationLibraryHub–мультимедійний  простір для зустрічей, навчання, обміну думками та ідеями. 

 Сучасна Арцизька центральна районна бібліотека – це інформаційний, освітній і громадський центр району з книжковим фондом майже 38 тисяч примірників.

Центральна бібліотека сьогодні – це і методичний центр, і книгозбірня, і виставковий зал, де організовуються виставки-вернісажі місцевих художників, і літературна вітальня, де проводяться презентації книг письменників, це і театральна сцена, де виступають найкращі митці міста, колективи будинку культури, школи мистецтв, це і освітні студії, в яких вивчають англійську, німецьку, українську мови, навчаються комп’ютерній грамотності, графічному дизайну,програмуванню.

В бібліотеці облаштовані простори для самостійної чи колективної роботи, для дозвілля, відпочинку, спілкування.

Послуги бібліотеки розвиваються за інноваційними напрямами з використанням різноманітних креативних форм роботи. Завдяки цьому інформація, яку отримують користувачі, стає доступнішою та розгалуженішою.

 

В  початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах ( дитяча художня школа та дитяча музична школа ) навчається 400 учнів. Школи атестовані та мають  достатній рівень освітньої та мистецької діяльності.

Неоціненна роль викладачів дитячих спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. У Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах та фестивалях в минулому навчальному році взяли участь  15 учнів, із них вибороли місця та стали абсолютними переможцями  7 учнів. Для підтримки талановитих обдарованих дітей виплачується щорічна премія голови райдержадміністрації та голови районної ради у сумі 6000,00грн.

До  народної творчості, аматорського мистецтва залучено близько 2 тисячі осіб, серед них більша половина –  молодь. При клубних закладах створено 165 клубних формувань художнього спрямування. За високу виконавську майстерність 11 художніх аматорських колективів мають почесне звання «наародного», «зразкового» колективу». Робота у клубних гуртках направлена на прищеплення учаснику гуртка любові до своєї батьківщини, її історії, культурної спадщини,  традицій.

Значну роль аматорські та професійні колективи району приділяють національно-патріотичному вихованню молоді. Створені спеціальні тематичні концертні програми для підняття патріотичного  духу у військових частинах. Районним будинком культури    показано 15 тематичних програм в навчальних закладах району, серед них мистецькі проекти «Блокпост», «Слова пророчі Кобзаря» та інші, на яких побувало близько 4000 осіб.

2019 рік ознаменувався гучними культурно-масовими заходами районного та регіонального масштабів, які сприяли зародженню і активному розвитку туризму.

7.01. Різдвяний концерт,  який відбувся на Соборній площі для гостей та жителів міста Арциз.

6.03. районний конкурс «Жінка року». Переможниці 15 номінацій –  найактивніші жінки району, віддані своїй справі - талановиті, оригінальні, яскраві, чуйні та благородні були відзначені почесними грамотами, статуетками та цінними подарунками.

9.05  на площі ім.. Т. Г. Шевченко  був проведений Районний фестиваль дитячої та юнацької творчості «Перлини Арцизького району». На цьому святі знову запалились нові зірочки, зірочкиАрцизького району – це талановиті діти. У фестивалі прийняли участь колективи та окремі виконавці  з усього району,а саме Главанський СБК, Задунаївський СБК, Холмський СБК, Кам’янський СБК, Виноградівський СБК,Прямобалківький СК, Плоцький СК, Василівський СК, АРБК, АДМШ, ЦДЮТ, школи №1, №4,№5.На заході були представлені номери художньої самодіяльності в таких жанрах:хореографія, вокал, художнє слово.

17.05 в Арцизі відбулось грандіозне районне  свято «Вишиванка іде по землі!» У Фешн-шоу «Цвіт вишиванки» - конкурсі за номінаціями: «Сім’я у вишиванці», «Наймолодша вишиванка», «Чоловіча вишиванка», «Найоригінальніша вишиванка» та «Організація у вишиванці». Загалом зареєструвались 38 номінантів. Рекорд за кількістю побили наймолодші учасники –  17 наймолодших вишиваночок вийшли на огляд журі, 6 сімей, 5 справжніх козаків, 7 найоригінальніших вишиванок та 4 організацій у вишиванках побачили глядачі

27.05  на базі Кам’янського сільського будинку культури відбувся  XI Районний фестиваль національних культур «Віночок народних талантів». У фестивалі прийняли участь 18 сільських клубних закладів культури Арцизького району,  «Народні» колективи:  ансамбль пісні і танцю «Молоді серця», ансамбль народної музики «Дівітлія», ансамбль пісні і танцю «Дулакчія», вокальний колектив «Вишиванка»,  танцювальний колектив «Лалє»,  ансамбль народної музики «Хоро-Бургуджі», ансамбль пісні і танцю «Гердан»,  Арцизький районний будинок культури – «Народний» вокальний ансамбль «Гармонія», «Народний» танцювальний ансамбль «Едельвейс», «Зразковий» танцювальний колектив «Світанок» Арцизької дитячої музичної школи. 

Проте, у сфері культури району є проблеми, які потребують вирішення на державному та місцевому рівнях.

Головною із них є недостатнє фінансування щодо поліпшення матеріально-технічної бази закладів культури., низька заробітна плата фахівців галузі.

Є нагальна потреба у проведенні капітального ремонту  Арцизького районного будинку культури , загальною сумою робіт 12 300 000,00 грн.

Не подолана проблема наявності фахівців , особливо у сільській місцевості

Пріоритетними завданнями у другому півріччі  будуть:

 • забезпечення виконання вимог Закону України «Про культуру»;
 • збереження та розвиток існуючої мережі закладів культури і мистецтва;
 • відзначення 75-ї річниці визволення Арцизького району від фашистських загарбників.
 • відзначення 28-ї річниці Незалежності України, проведення районного  огляду народної творчості «Україно моя – отча земле моя!»;
 • відзначення 80-річчя від дня народження видатного композитора, поета О.І. Білаша;
 • здійснення ремонтних робіт приміщень районної бібліотеки ;
 • закінчення капітального ремонту Арт-галереї центральної районної бібліотеки;
 • оформлення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування закладів культури;
 • оформлення охоронного договору пам’ятки історії місцевого значення «Братська могила 22 загиблих радянських воїнів у роки Другої світової війни»;
 • забезпечення системної співпраці з творчими спілками, громадськими організаціями;
 • реалізація заходів з охорони та збереження культурної спадщини (виготовлення облікової документації, паспортів на пам’ятки, тощо);

 

 

 

 

 

Начальник відділу                                                     М.М.Чернишова