Мало хто замислюється над тим, що будь-яка особа, йдучи на роботу, користуючись будь-яким видом транспорту, перебуваючи у громадських місцях тощо, має ризик отримати травми, які можуть бути заподіяні іншими особами. Також може отримати отруєння, опіки, обмороження, ураження електричним струмом, блискавкою, тощо (далі – нещасні випадки). Такі травми є невиробничими, оскільки отримані внаслідок нещасних випадків, які не пов’язані з виконанням потерпілою особою своїх трудових обов’язків.

Нещасні випадки невиробничого характеру, на жаль, трапляються щодня з багатьма людьми, які часто навіть не намагаються захистити свої права, або їхні спроби закінчуються невдало.

То який же порядок повідомлення та розслідування нещасних випадків? Який порядок дій потерпілого? Які особливості стягнення матеріальної та моральної шкоди?

Для прикладу можна розглянути нещасні випадки у вигляді отримання травм внаслідок падіння під час перебування на об’єктах торгівлі, побутового обслуговування, у закладах лікувально-оздоровчого, культурно-освітнього та спортивно-розважального призначення тощо.

 

 

 


Перш за все, отримавши травму внаслідок нещасного випадку, потрібно:

 1. Викликати швидку,
 2. Повідомити про нещасний випадок адміністрацію закладу,
 3. Зібрати письмові пояснення або контакти свідків цього випадку,
 4. Переглянути графік прибирань і зафіксувати його.

Ці дії при складанні акту нещасного випадку невиробничого характеру будуть суттєвою доказовою базою, наприклад, вини співробітників закладу, в якому трапився нещасний випадок.


Найважливішим є те, що факт ушкодження здоров’я внаслідок нещасного випадку встановлює і засвідчує лікувально-профілактичний заклад, отже потерпілий обов’язково має звернутися в такий заклад для надання йому медичної допомоги. При цьому, документом, який підтверджує ушкодження здоров’я особи, є листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу. Потерпілому потрібно повідомити адміністрацію та працівників лікувального закладу про те, що він отримав травму саме внаслідок нещасного випадку, та вказати конкретний заклад де це трапилося.

Лікувально-профілактичні заклади, до яких звернулися або були доставлені потерпілі внаслідок нещасних випадків, протягом доби надсилають до районної держадміністрації (виконавчого органу міської, районної у місті ради) письмове повідомлення за встановленою формою про кожний нещасний випадок, а також заносять нещасний випадок до журналу реєстрації. З огляду на це, потерпілий може вимагати вчинення таких дій відповідальними особами лікувального закладу, якщо цього не було зроблено.

Районна держадміністрація (виконавчий орган міської, районної у місті ради) протягом доби з часу надходження від лікувально-профілактичного закладу повідомлення про нещасний випадок (за винятком нещасних випадків із смертельним наслідком) приймає рішення щодо утворення комісії з розслідування нещасного випадку у складі не менш як трьох осіб. В іншому випадку, приймається рішення про доручення проведення розслідування певній організації, якщо наявна заява про це самого потерпілого. Тоді керівник цієї організації протягом доби з часу надходження рішення про уповноваження її на проведення розслідування призначає комісію у складі не менше трьох осіб.


Розслідування нещасного випадку проводиться протягом десяти календарних днів після утворення комісії, за результатом чого складається акт за формою НТ (невиробничий травматизм). Обов’язковою умовою акту є запис про наявність або відсутність факту наркотичного або алкогольного сп’яніння потерпілого, саме тому має бути проведено незалежну медичну експертизу на наявність алкогольного або наркотичного сп’яніння ще під час огляду потерпілого в лікувально-профілактичному закладі. Інакше, відсутність такої експертизи залишає сумніви щодо того, що стався цей не випадок з вини самого потерпілого (наприклад, якщо потерпілий впав сам, оскільки був в стані алкогольного сп’яніння).

 


Щодо відшкодування самої шкоди, зокрема матеріальної, внаслідок ушкодження здоров’я, то її можна відшкодувати в судовому порядку за умови наявності вини завдавача шкоди, неправомірності його дій (бездіяльності) та причинного зв’язку між діями (бездіяльністю) і шкодою. На підтвердження своєї позиції потерпілому варто посилатися на такі докази:

 1. Акт нещасного випадку невиробничого характеру.
 2. Квитанції про сплату за лікування та лікарські засоби.
 3. Показання свідків.
 4. Запис з камер відеоспостереження.
 5. Графік прибирань (якщо його не було дотримано) та ін.

Якщо потерпілий отримав певні психологічні страждання через такий нещасний випадок, то можна відшкодувати також моральну шкоду. Беззаперечно, провівши психологічну експертизу (отримавши висновки лікаря-психолога), потерпілий має значно більші шанси на відшкодування йому моральної шкоди.

Отже, якщо все ж таки трапився нещасний випадок невиробничого характеру, дотримання всіх вищевказаних дій потерпілим, контроль ним процесу розслідування і правильна позиція під час судового розгляду цілком може мати наслідки відшкодування йому матеріальної та моральної шкоди.

 

 

Шановні батьки!

Будь ласка, не будьте байдужі до життя та здоров'я своїх дітей, постійно проводьте з ними бесіди щодо правил поведінки в тому чи іншому місці, роз'яснюйте їм, як діяти в тій чи іншій ситуації, постійно нагадуйте правила техніки безпеки, з якими вони ознайомилися в школі.

Дякуємо за підтримку та розуміння!

 

             

Правила поведінки на воді в літній період

У спекотну погоду більшість мешканців намагається провести свій відпочинок поблизу води на річках, озерах, ставках та інших водоймах. Купання та плавання – це хороший, корисний і активний відпочинок. Вода приносить багато задоволення людям дисциплінованим, обачним, але вона може завдати багато неприємностей людям, які не дотримуються правил безпечної поведінки на воді.

Нагадуємо основні правила безпеки, яких необхідно дотримуватись на воді, адже знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку.

Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є:

– правильний вибір та обладнання місць купання;

– навчання дорослих і дітей плаванню;

– суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах;

– постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

Загальні правила поведінки на воді:

 1. Відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки у спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.
 2. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.
 3. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при швидкості вітру до 10м/сек, температурі води — не нижче +18° С, повітря — не нижче +24° С.
 4. Перед купанням рекомендується пройти огляд лікаря.
 5. Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години.
 6. Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури повітря та води.
 7. У воді варто знаходитись не більше 15 хвилин.
 8. Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочити в тіні.
 9. Не рекомендується купатися поодинці біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів.
 10. Перед тим, як стрибати у воду, переконайтесь в безпеці дна і достатній глибині водоймища.
 11. Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.
 12. Кататися на човні (малому плавзасобі) дозволяється тільки після отримання дозволу та реєстрації у чергового по човновій станції.

 Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи у постійному напруженні, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без дозволу лікаря і необхідних тренувань.

Правилами поведінки на воді забороняється:

 1. Купатися в місцях, які не визначені та не обладнані для купання людей.
 2. Залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени.
 3. Стрибати у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього.
 4. Пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів.
 5. Використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин, надувні матраци та інше знаряддя, не передбачене для плавання.
 6. Плавати на плавзасобах біля пляжів та інших місць, які відведені для купання.
 7. Вживати спиртні напої під час купання.
 8. Забруднювати воду і берег (кидати пляшки, банки, побутове сміття і т.д.), прати білизну і одяг у місцях, відведених для купання.
 9. Підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання.
 10. Допускати у воді грубі ігри, які пов’язані з обмеженням руху рук і ніг.
 11. Подавати помилкові сигнали небезпеки.
 12. Заходити глибше, ніж до поясу, дітям, які не вміють плавати.
 13. Купання дітей без супроводу дорослих.

 

Правила поведінки для дітей:

 1. Купання дозволяється в спеціально обладнаних місцях, визначених місцевими органами виконавчої влади, під наглядом дорослих (педагогів, керівників або батьків).
 2. До купання допускаються групи дітей до 10 чоловік під наглядом одного відповідального, що вміє добре плавати і знає прийоми рятування на воді.
 3. Біля місця купання має бути обладнаний медичний пункт, а в разі його відсутності купання має здійснюватись під наглядом медпрацівника.
 4. Місця купання обладнуються рятувальними постами з рятувальними засобами. Крім того, в місцях купання дітей ретельно перевіряється дно аварійно-рятувальними службами, про що складається акт перевірки, вимірюється температура води і повітря.
 5. Діти допускаються до купання після огляду лікарем.
 6. Роздягання та одягання дітей проводиться під наглядом організатора купання (одяг кожної дитини викладається у рядки окремими купами).
 7. До і після купання проводиться перевірка наявності дітей, шляхом шикування їх в ряд у відповідності до своїх куп одягу.
 8. Відповідальний за купання повинен: нагадати дітям правила поведінки на воді до початку купання, увійти у воду першим (до дозволеної межі), а вийти останнім.
 9. При особистому купанні дітей дорослі зобов’язані постійно спостерігати за дітьми, що купаються.

 

 

 

 

ПРОТОКОЛ  № 15

позачергового засідання комісії з питань техногенно – екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій райдержадміністрації від 17 квітня 2020 року

м. Арциз вул.  Соборна, 46 кабінет голови РДА, 16.00


 Головував: голова районної державної адміністрації – Денис БАЙЛУК

 Присутні: члени комісії (за окремим списком).


 Про заходи щодо забезпечення протипожежного захисту населених пунктів, природних екосистем та сільгоспугідь у весняно-літній пожеженебезпечний період 2020 року

З метою забезпечення захисту лісових масивів і сільгоспугідь району у пожеженебезпечний період 2020 року, комісія

ВИРІШИЛА:

1. Головам міського та сільських виконкомів, керівникам підприємств, організацій, установ та сільгосподарств  району:

1.1. Забезпечити своєчасне виконання заходів, передбачених Комплексним планом дій на 2020 рік.(додається)

Термін : постійно

1.2. Організувати перевірку стану підготовки до весняно-літнього пожеженебезпечного періоду сільгосподарств району по забезпеченню ними заходів своєчасного виявлення пожеж і організації їх гасіння.

Термін : негайно та постійно

1.3. Для своєчасного виявлення осередків пожеж та вжиття заходів щодо їх ліквідації, з настанням сухої, жаркої погоди організувати патрулювання ділянок лісу, найбільш небезпечних у пожежному відношенні, місць масового відпочинку громадян, що прилягають до лісів та сільгоспугідь.

Термін : негайно

1.4. Категорично заборонити розведення багать на полях та спалювання стерні соломи після жнивних залишків, в межах проходження ліній електросполучення, сільськогосподарських угідь на земельних ділянках і вогневого очищення у смугах відчуження автомобільних доріг і залізниць, що межують з лісовими насадженнями та сільгоспугіддями.

Термін : негайно

1.5. Організувати постійне інформування населення через засоби масової інформації про дотримання правил пожежної безпеки під час перебування в лісових масивах та поблизу сільгоспугідь.

Термін : негайно та постійно

1.6. Провести бесіди серед населення щодо дотримання правил пожежної безпеки та недопущення випалювання сухої трави, залишків рослинності та побутових відходів.

1.7. Вжити заходів до ліквідації стихійних сміттєзвалищ побутових і виробничих відходів на сільськогосподарських угіддях та прилеглих до них територіях.

Термін: до 28.04.2020 року

2. Арцизькому МРС ГУ ДСНС України в Одеській області  сумісно з Арцизьким відділом поліції ГУНП в Одеській області, Арцизькою майстерською дільницею Саратського лісництва,  філією  «Арцизька ДЕД», Локомотивному  депо залізничної станції Арциз, сектором з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами райдержадміністрації  скорегувати плани дій щодо попередження та гасіння пожеж.

Термін : 30.04.2020 року

3. Арцизькій майстерській дільниці Саратського лісництва, Локомотивному депо залізничної станції Арциз:

3.1. Розробити та затвердити плани-схеми лісових масивів та сільгоспугідь з означенням протипожежних просік, під’їздів, пожежних постів та постів охорони, смуг опашки та ін. Плани узгодити з інспекцією державного пожежного нагляду Арцизького МРС ГУ ДСНС України в Одеській області.

Термін : 30.04.2020 року

3.2 Вжити невідкладних заходів щодо попередження пожеж в лісонасадженнях, сільгоспугіддях, які знаходяться в відданні, забезпечити своєчасне інформування про їх випадки та прийняті заходи з їх локалізації.

Термін : негайно та постійно

3.3. Організувати ділянок лісових масивів з метою недопущення пожеж. Винних у виникненні пожеж у лісах, на сільгоспугіддях у  зв’язку з не проведенням опашки  притягувати до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Термін : негайно та постійно

4. Арцизькому МРС ГУ ДСНС України в Одеській області  організувати  роботу з виконання протипожежних заходів на об’єктах господарської діяльності, в населених пунктах району. В повному обсязі використовувати права державного пожежного нагляду до керівників, які не забезпечили виконання правил пожежної безпеки.

Термін : негайно та постійно

5. Сектору з питань оборонної роботи, цивільного захисту, взаємодії з правоохоронними органами інформувати населення з питань профілактики пожеж в екосистемах району через засоби масової інформації та мережу Інтернет.

6. Про виконання заходів протокольного рішення комісії поінформувати райдержадміністрацію через Сектор з питань оборонної роботи, цивільного захисту, взаємодії з правоохоронними органами райдержадміністрації у визначені строки на адресу mnsrda_arzus@ukr.net

 

Голова районної

державної адміністрації,

голова комісії            Денис БАЙЛУК

Секретар комісії       Світлана АНГУРЯН